Amikor felraktam az eseményről készült videókat a Youtube-ra, többen is megkérdezték, hogy ennek mi a célja. Őszintén szólva engem is váratlanul ért maga az élmény, mert nem voltam felkészülve rá, hogy a hinduizmusban ilyen jellegű szertartások is vannak. Nos, valami olyasmi lehet ennek a lényege, hogy "a tudat győzelme a test felett", és ebben az értelemben sok rokon vonást mutat a jógával. Indiában, és hellyel-közzel még itthon is voltak ugyan fakírok, akik oly mértékben tudták uralni a testi funkcióikat, hogy nem éreztek fájdalmat, ha megszúrták a testüket, sőt, még nem is vérzett a seb.
Ezek a srácok is valamiféle vallásos révületben lehettek, mert a sebeik nem véreztek, és a taxisofőr elmondása szerint másnapra teljesen be fognak forrni. Valamiféle beavatási szertartás-féle lehetett ez, amire a hívek több hetes böjttel készültek, és nagyon sokat imádkoztak. Hasonló tudatállapotban kellene a jógaórákon is részt venni, és akkor kitüntetésnek fogjuk venni a tanár igazításait, nem pedig büntetésnek ;-).
Ettől eltekintve a Bhagavad-gítában Krisna kijelenti, hogy az önkínzással járó vezeklés a tudatlanság minőségében van, és nem a legmagasabb módja Isten imádatának. Szóval no piercing! Azt hallottam, hogy itt nyugaton is szokták néha gyakorolni ezt a felaggatást piercing-fesztiválokon, gondolom nem kifejezetten vallási célzattal. A jóga a természetes harmóniáról szóló tanítás, és ezért minden olyan mesterséges beavatkozás és módosítás, amivel a testünket manipuláljuk, lehetőség szerint kerülendő.
A köldök-piercing sem előnyös szerintem, mert megváltoztatja a köldökcsakra energetikáját. Az ortodox hindu rendszer a tetoválást is ellenzi, mivel ott is meg kell szúrni a testet. Nekem személy szerint bejön egy-két jógás tetkó, legalább azt mondhatjuk róla, hogy jóga- és izzadás-álló testékszer. Egyszer egy lánynak egy egész tengerparti táj volt színesben a hátára tetoválva. Ha látni akartok egy-két egzotikus jógás tetkót, nézzétek meg a Yoga Tattoos albumomat a Facebook-on!
Az emberek persze állandóan manipulálni akarják a testüket, mivel azt gondolják, hogy azonosak vele, ugyanakkor a meglévő verzióval nem elégedettek. A lányok például szeretik szilikonnal dúsítani a kebleiket és a szájukat. Amellett, hogy a szilikonbetét a mellben sok esetben kényelmetlenné teheti a hason fekvős ászanákat, azt is hallottam, hogy egyeseknél a szilikon kiszivárog a tömésből, és beépül a sejtekbe. Ebből akár halálos kimenetelű szövődmények is lehetnek, szóval aki ilyenen gondolkodik, az inkább fogadja el önmagát olyannak, amilyen, és jógázzon. Ha valaki szeret, akkor a lelkedért szeressen, ne azért, ahogy (pillanatnyilag) kinézel.
Persze maga az Astanga is egy manipulációs módszer végül is. Sokan nem titkolják, hogy azért kezdtek el Astangázni, mert olyan testet akarnak, mint a Youtube-on látható jóga-istennőké. Nos, meglesz, nem kell aggódni. Ha rendesen vinyászázol, akkor a kar- és vállizom is garantált, ezért néha azt mondják, hogy egy kicsit elférfiasít az Astanga, de szerintem ez esztétikusabb, mint a hurkapálcika-kezek. A test többi részét pedig szépen, arányosan fejleszti az Astanga, nőknél-férfiaknál egyaránt.
A férfiaknak is vannak persze törekvéseik a test manipulációjára. Ők főleg a nagy izmokra törekszenek. Nem titok, hogy az Astangától nem lesznek akkora izmaid, mint az ész nélküli súlyzózástól, de ha hozzáteszel egy kis Iron yogát, akkor már tuti a siker! A szálkás, arányos testalkat viszont a fiúk számára is garantált, növesztőszerek nélkül. A tesztoszteron, növekedési hormonok és egyéb csodaszerek megint csak veszélyesek és természetellenesek, úgyhogy a fiúk is jobban teszik, ha elfogadják azt, ami van, és a pótszerek helyett a légzésre is a vinyászára koncentrálnak.
A végkövetkeztetés tehát az, hogy maradj természetes, ne bántalmazd a testedet, és lélegezz mélyeket! Pluzs beillesztem ide a keralai piercing-videókat.
1 megjegyzés:
Nekem pont az a parám, hogy nem akarok díjbirkózó karokat, mert szerintem olyan kedves a női hurkapálcakar.
Mindegy, egyelőre ez a veszély nem fenyeget.
Megjegyzés küldése